Nawigacja w wojsku

Nawigacja satelitarna, a w szczególności GPS bardzo ułatwia życie nie tylko kierowcom, ale też osobom podróżującym pieszo, czy też różnorakim służbą, jak chociażby policji czy ratownikom morskim lub górskim przy poszukiwaniu ofiar wypadków. Należy mieć na uwadze, że systemy satelitarne powstały, jak zresztą wiele innych technologii, by służyć wojsku.

Trudno się temu dziwić, gdyż nawigacja satelitarna bardzo ułatwia prowadzenie działań wojennych i kierowanie oddziałów w odpowiednie miejsca. Dokładność systemu GPS sprawia, że możliwe staje się wystrzelenie pocisków naprowadzanych satelitarnie, które trafią w wybrany cel z dużą dokładnością. Pozwala to nie tylko na szybsze i efektywniejsze eliminowanie wrogich obiektów, ale także znacząco zmniejsza straty wśród ludności i budynków cywilnych, które często przypadkowo stają się ofiarami działań wojennych.

Nawigacja satelitarna przydaje się także w sztabach, gdzie wydaje się rozkazy. Na wielkich cyfrowych mapach można nanieść położenie poszczególnych oddziałów i natychmiast wydawać rozkazy przemieszczenia się w konkretne miejsce wraz z ustaleniem optymalnej drogi do celu. Nawigacja GPS ma jeszcze inną istotną zaletę, która czyni ją użyteczną w armii – jest niewykrywalna. Tzn. nie ma komunikacji bezpośredniej między nadajnikiem naziemnym, a satelitą.

Także przed powstaniem systemu GPS korzystano w armii z nawigacji, a dokładniej – z systemu radiolokacji. Stosowano ją do naprowadzania samolotów na cel, a także ich bezpiecznego sprowadzania na ziemie – na lotniskach montowano specjalistyczne systemy podejścia do lądowania.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/opole/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *