Jak działa nawigacja

Nawigacja satelitarna nie bez powodu ma swojej nazwie słowo „satelita”, gdyż to właśnie te urządzenia są wykorzystywane do ustalania pozycji. Metoda działania jest raczej prosta, ale technologia do tego wykorzystana raczej banalną nie jest.

W orbicie okołoziemskiej znajduje się kilkadziesiąt satelitów. Mają one różne funkcje, jednak w w przypadku nawigacji ważna jest jedna – wysyłanie sygnału radiowego. Trafiają one w mgnieniu oka (bo z prędkością poruszania się światła) do odbiorników GPS, a te – znając pozycje wszystkich satelitów – określają na podstawie czasu dotarcia sygnału pozycje użytkownika urządzenia do nawigacji. Dzięki temu jest też możliwe określenie prędkości, z jaką się poruszamy, a raczej: z jaką prędkością porusza się odbiornik.

Sposób działania może i brzmi na prosty, ale dochodzą do tego różne obliczenia, korekty i inne tego typu działania, które jednak na szczęście są wykonywane bez naszej wiedzy zarówno w urządzeniach jak i specjalnych stacjach naziemnych. Dzięki temu nawigacji satelitarnej może używać każdy, kto tylko ma możliwości finansowe (choć i tak ceny urządzeń nie są strasznie wygórowane), by taki sprzęt np. do samochodu zakupić.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/warszawa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *